Kondilomi (HPV virus) - Simptomi, Lečenje i Vakcinacija

Tula Blog 2024-06-07

Sve što treba da znate o kondilomima (HPV virusu) - simptomi, dijagnoza, lečenje i vakcinacija. Pročitajte iskustva i savete o ovoj neprijatnoj bolesti.

Kondilomi (HPV virus) - Sve što treba da znate

Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija koja se prenosi polnim putem. Uzrokuje ih humani papiloma virus (HPV), koji se prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, anusa ili, ređe, drugih delova tela.

Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih većina nije opasna. Međutim, tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka, dok tipovi 6 i 11 najčešće izazivaju kondilome koji ne prerastaju u maligno oboljenje.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se kod žena najčešće javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.

To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su mali, ali mogu narasti do veoma voluminoznih razmera. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje.

Dijagnoza i važnost drugog mišljenja

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je naglasiti da je često potrebno potražiti više stručnih mišljenja pre donošenja konačne dijagnoze i započinjanja terapije.

Postoje slučajevi kada su pacijenti dobijali različite dijagnoze od različitih lekara - od kondiloma do polipoze koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta i prolazi sama od sebe.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapija (spaljivanje tečnim azotom) - bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana
  • Laser - pogodan za unutrašnje kondilome
  • Hirurško uklanjanje - za veće promene
  • Topikalne terapije - podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluoracil kreme

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo vidljive manifestacije virusa, ali ne i sam virus. Nakon terapije, virus ostaje u organizmu u latentnom obliku.

Kondilomi kod trudnica

Tokom trudnoće, kondilomi mogu pokazivati ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom.

Vakcina protiv HPV virusa

U Srbiji su dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa (Cervarix i Gardasil). One se daju u tri doze i najefikasnije su ako se primene pre prvog seksualnog odnosa.

Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, one mogu sprečiti infekciju kancerogenim tipovima HPV virusa i time smanjiti rizik od raka grlića materice. Cena jedne doze vakcine iznosi oko 150 evra.

Zaključak

Kondilomi su neprijatno, ali najčešće bezopasno oboljenje koje zahteva strpljenje u lečenju. Ključne stvari koje treba zapamtiti:

  • Uvek potražiti više stručnih mišljenja pre početka terapije
  • Lečenje može biti dugotrajno i zahtevati više terapijskih sesija
  • Prevencija kroz vakcinaciju je najefikasniji način zaštite od opasnih tipova HPV virusa
  • Redovni ginekološki pregledi su ključni za rano otkrivanje promena

Ako primećujete bilo kakve promene u genitalnom području, obavezno se obratite lekaru. Rano otkrivanje i lečenje mogu sprečiti ozbiljnije komplikacije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.